Omal ajal suurt populaarsust nautinud filmi "Vertikaal" toob meid kaukaasia mägedesse ühes grupi noorte nõukogude kangelaste - geoloogidega, kel plaanis vallutada üks kurikuulus tipp. Keskseks küsimuseks filmis on, miks üldse võetakse ette taolisi ennastületavaid katsumusi. Kui loomulik see on? Kas motivatsiooniks on pelk kuulsuseiha või midagi sügavamat ja õilsamat, inimesele omast? Sellega põimub igivana inimene vs loodus temaatika. Valmisolek kompromissideks ja taganemisteks ning usaldus üksteise vs usaldus tehnika vastu.
Arvatavasti ei oleks filmil taolist kultusfilmi seisundid, kui seal ei mängiks radisti armastatuim mees Suurel Isamaal - Vladimir Võssotski, kes kirjutas ja laulis filmile palju ilusaid laule.
Muljet avaldab operaatoritöö, mis toonaseid tehnilisi võimalusi arvestades on mitmekesine ja heal tasemel, nõudes arvatavasti suurt pingutust nii ekstreemsetes oludes mänginud näitlejatelt kui kogu filmimeeskonnalt.
Ma panen sellele filmile täishinde mitte ideaalse teemalahenduse või tehnilise täiuse pärast (arvatavasti saaks tänapäeval teha sootuks kvaliteetsema ja efektsema filmi), vaid eheda ajastuomasuse pärast. Sellist filmi ei oleks saanud teha ühelgi muul ajal ega muus kohas. Vaadake, ja saage osa nõukogude lõkkeromantikast, kitarrilauludest, plekktopsides matkatoitudest ja paksudest vatijopedest.
Lõppu veel ühe filmis kõlanud laulu sõnad, mis mulle korda läks ja mustvalgeid matkapilte:
|
No comments:
Post a Comment